From Newpapers

Bursa'da "yüzde 100 yerli" soğutma kompresörü üretildi.

Bursa'da bir soğutma yedek parça firması tarafından Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumundan (TÜBİTAK) alınan 500 bin liralık hibe desteğiyle "yüzde 100 yerli" soğutma kompresörü üretildi.

BURSA (AA) - ELİF ÖZLEM ÇELİKLER - Bursa'da bir soğutma yedek parça firması tarafından Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumundan (TÜBİTAK) alınan 500 bin liralık hibe desteğiyle "yüzde 100 yerli" soğutma kompresörü üretildi. Firmanın sahibi Selahattin Gökçe (61), AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de daha önce soğutma kompresörü üretilmediği için bu alanda çalışmaya başladıklarını söyledi. Ülkeye yerli bir ürün kazandırmayı amaçladıklarını belirten Gökçe, kompresörün üretimini için yaklaşık 18 ay uğraştıklarını anlattı. Gökçe, bu ürünün Avrupa 'da imal edilenlerin performans değerlerinden hiçbir dezavantajı bulunmadığına dikkati çekerek, şöyle konuştu: "Bunu, TÜBİTAK'tan aldığımız hibe desteğini kullanarak, yüzde 100 yerli kaynaklar ve öz sermaye ile yaptık. Cihazın yapımında yabancı bir ürün kullanılmamıştır. Bu kompresör, tüm soğutma sektörlerinde, ticari faaliyet gösteren alanlarda gıda sanayinden gemicilik sektörüne, buzhanelerden marketlere kadar her alanda kullanılabilir. Ürünün, yabancı üretimleri ile kıyaslandığında artıları var. Fiyat olarak da Avrupa'da üretilen cihazların fiyatından yüzde 50 daha ucuza satmayı planlıyoruz. Cihazın üretimine henüz başlanmadı. Şimdilik sadece prototip üretim yapılıyor. Şu anda ürünün ilk aşamada değerlendirilmesi için piyasaya dağıtılmak üzere 60 adet üretiyoruz. Cihazı iç piyasaya dağıtıp onlardan da performans değerlerini aldıktan sonra seri imalata geçeceğiz." - "Türkiye'de ilk kez üretildi" Projenin danışmanlığını yapan Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Doğa Bilimleri, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Ali Kara ise "Yüzde 100 Yerli Soğutma Kompresörü İmalatı Projesi"nin, TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığınca desteklendiğini söyledi. Bu çalışmanın, kendisi dahil BTÜ'nün 4 kişilik uzman ekip desteğiyle yürütüldüğünü dile getiren Kara, "Kompresörün yanında yüzde 100 yerli tasarım ile fabrika bünyesinde cihazın performansını ölçen bir cihaz da geliştirdik. Bu sistem, kompresörün performansını ölçen bir ünitedir. İmalatını tamamladığımız kompresörün, bu ünite vasıtası ile testlerini yaparak verimliliğini ölçtük" ifadesini kullandı. Kara, Türkiye'de daha önce soğutma kompresörü üretilmediği bilgisini verdi. Söz konusu cihazın Türkiye pazarında yıllık kullanımının yaklaşık 15 bin adet olduğuna değinen Kara, "TÜBİTAK projemizin hedefi de yüzde 100 yerlileştirme olarak belirlenmişti. Amacımız, ürünü yerli imkanlarla üreterek, ülkemizi bu ürünü ithal etmekten kurtarmaktı. Dolayısıyla bunu başarmış olduk" diye konuştu.

Bursada Bugün Gazatesi: Devamını Gör

Radikal Gazetesi: Devamını Gör

Karar Gazetesi: Devamını Gör

Olay Gazetesi: Devamını Gör

Haber Türk: Devamını Gör

Hakimiyet Gazetesi: Devamını Gör

TEKNİK ÜNİVERSİTEYE TEYDEB DESTEĞİ

TÜBİTAK'ın temel işlevleri arasında bulunan endüstriyel araştırma ve teknolojileri teşvik etmek ve üniversite-sanayi ilişkilerini geliştirmekle görevli Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB), Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) öğretim üyelerinin hazırladığı bir projeye daha destek verdi. BTÜ'nün sanayinin meselelerine çözüm bulma hedefi doğrultusunda gerçekleştirdiği projelerden biri olan "Dört Pistonlu Yarı Hermetik Soğutma Kompresörü ve Test Düzeneğinin Geliştirilmesi" başlıklı proje de TÜBİTAK'tan destek almaya hak kazandı.BTÜ, Doğa Bilimleri Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Ali Kara'nın yürütücüsü olduğu ve Gökçeler Soğutma Sistemleri A.Ş. işbirliğiyle hazırlanan TEYDEB-1507 kapsamındaki projenin toplam bütçesi beş yüz bin lira olarak belirlendi. Araştırmacı olarak BTÜ öğretim üyeleri Doç. Dr. Deniz Uzunsoy ve Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Lekesiz 'in görev aldığı proje, BTÜ'nün 2014 yılı içerisinde hazırlayarak çeşitli kuruluşlardan destek aldığı 12.nci proje oldu. İlgili link : Milliyet Gazetesi-Bursa Haberleri